Co s sebou přináší tvorba ebooků

by - července 19, 2017


Mé jméno, má krev jsem dopsala před třemi týdny. Na jednu stranu je to dost dlouhá doba na to, abych se vzpamatovala z největšího smutku, na druhou stranu to jde dost těžko, když jsem celému univerzu tak úplné sbohem ještě nedala. Denně se babrám s korekcemi, denně se znovu a znovu nořím zpátky do světa, denně si s postavami povídám. Mluvím o výrobě ebooků, e-knih, říkejte tomu, jak chcete. Jednoduše řečeno – snažím se z MJMK udělat knihu. Tedy několik knih. Tedy takovou malou obludu. Jak mi to jde...?

Popravdě řečeno, nesnáším korekce. Je to úsměvné, vzhledem k tomu, že se momentálně živím jako korektorka. Nechápejte mě špatně, já s textem pracuju ráda. Jenže dělat korekce sama sobě je těžké. Jednak mi činí bolest číst ty pasáže, které jsou zastaralé, pitomé, chybné – ty, které bych nejraději polila benzínem a zapálila. Jednak je to složité přinejmenším proto, že čtu většinu pasáží automaticky. Znám ta slova, znám je tak dokonale, že mi oči jezdí po řádcích a fakta mi unikají. Je to poněkud začarovaný kruh. Mám tendenci to po sobě přepisovat, ale nesmím, protože by to nebylo fér vůči čtenářům. Ale chyby už nenacházím, protože mám z toho kvanta textu unavené oči. Co s tím?


Nabízí se možnost, že jsem mohla tvorbu e-knih nechat na později, až si od MJMK odpočinu. Jenže mojí ne vždy příjemnou vlastností je to, že dělám ráda za vším tlustou čáru. Potřebuju to mít hotovo. Teď. Jinak se nikam neposunu. A když jsem jednou ebooky slíbila, prostě budou, se vším všudy, se vší parádou. Byť jsou dny, kdy se mi chce plakat a modlím se, aby mi ta slovíčka alespoň malinko ubývala.
Neuvěřitelný, obrovský a upřímný dík patří všem slečnám, dámám a dívkám, co mi nabídly pomocnou ruku s korekcemi. Bez Vás bych se do toho opravdu nepustila! Některé z korektorek byly opravdu precizní a vychytaly všechny mouchy, jiné se zdrženlivě držely stranou a opravovaly jen gramatiku. Stalo se mi i to, že mi kus textu dělali dva různí lidé, každý opravil něco jiného a ještě jim proklouzla oběma stejná chyba... Inu, alespoň vidíte, že chybovat je lidské. Nikdo z nás není neomylný, nikdo není chodící encyklopedie, nikdo nezvládne všechno. Dostanou se vám tedy do ruk pasáže, které prošly pečlivou kontrolou tří lidí, ale i navzdory tomu v nich možná ještě nějaké chyby najdete. Koneckonců – děláme to s láskou, ne profesionálně, ale rozhodně srdcem a jak nejlépe dovedeme. A některé kousky jsem četla jen já sama, tak buďte, prosím, shovívaví.


Tenhle týden dorazím opravu III. části. Přede mnou ještě leží kompletně dodatky, adventní kalendář 24 vánočních příběhů a Druhý život Loly Blackové. Tím skončí moje korektorská práce a na řadu přijde to nejhorší – sazba a grafika. Bude třeba vyladit detaily, přetvořit obálky, vyrobit všechny možné verze do všech čteček a ujistit se, že jsou opravdu čitelné ze všech zařízení a velikost textu vyhovuje. Vůbec se na to netěším.
A to z jednoho prostého důvodu. Chystám si MJMK kompletně vydat v tiskárně, abych ho měla fyzicky v rukách a narazila jsem na drobný zádrhel. Nepatrnou překážku. Už jsem vám někdy řekla, že je zatraceně dlouhé? Napadlo vás, že jenom III. část má 1300 stran a neexistuje možnost, jak ji vydat, protože je prostě příliš dlouhá? Budu tak zřejmě řešit ještě spousty zábavných situací.


Ale teď už zpátky k opravám. Gramatika. Odstranit jednoslovné předložky na konci řádku. Dát si pozor na kurzívu. Bacha na překlepy. Vyvarovat se nářečí a zlozvykům. Sjednotit si malá a velká písmena u názvů zvířat a institucí. Upravit ruštinu. Zbavit se těch odporných uvozovek z wattpadu. Je to opravu učiněná "radost", nimrat se v tom od rána do noci. Už to chci mít vážně z krku, byť vím, že i to znovu zlomí srdce. A to je možná to nejhorší.


You May Also Like

4 Comments

 1. Tak moc se na ty knížky těším 😊 Hezky si je stáhnu do mobilu a pak budu mít při dlouhých cestách bez wifi co číst 😍 Tak hodně štěstí s opravováním a upravováním posledních detailů ☺
  Piskor

  OdpovědětVymazat
 2. Strašně moc se na knížky těším! Nemůžu se dočkat, až si je přečtu znovu, ale v tomhle vydání!

  Mám jen jeden dotaz. Budou knihy ke stáhnutí zdarma, nebo se budou platit?
  Děkuji za odpověď.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ke stažení budou samozřejmě zdarma tady na bogu :))

   Vymazat