Recenze: Temnější tvář magie (V. E. Schwab)

by - února 12, 2017Rčení, že obálka dělá knihu, platí v tomhle případě dvojnásob. Spousta lidí si zřejmě myslí, že jsem vzhledem ke své tvorbě fanoušek fantasy knih. Není to tak docela pravda. Dlouhá léta jsem fantasy literaturu odkládala a věnovala se jiným žánrům.  Poměrně nedávno jsem však v knihkupectví prošla kolem a tahle obálka mi padla do oka. A nakonec jsem zpátky do fantasy žánru skočila právě s tímhle příběhem.

Kell je Antari, jeden z posledních mágů, kteří vládnou magií krve a díky tomu mohou cestovat mezi světy. Kell tak navštěvuje Červený, Bílý a Šedý Londýn. Kdysi dávno existoval ještě jeden Londýn, ten Černý, který temná magie zcela pohltila. Jak to tak v správných fantasy příbězích bývá, její část se dostala ven a hrozí, že zničí všechny ostatní.
Vítejte v paralelních světech, mezi kterými budete cestovat tak lehce, jako si Kell mění svůj kouzelný kabát. V Červeném Londýně, hlavním městě království Arnes, pulzuje čistá magie. V Bílém Londýně, kterému vládnou krutá dvojčata Athos a Astrid Daneovi, magie mizí a její zbytky se lidé snaží zotročit. Z Šedého Londýna magie už zmizela a tamější obyvatelé na ni docela zapomněli.
Kell mezi světy cestuje v zájmu Červeného Londýna, ale občas neodolá pokušení a propašuje z jednoho Londýna do druhého něco, co nesmí. Neohrožená zlodějka Lila Bardová žije v Šedém Londýně, touží mít vlastní loď a stát se pirátkou. Její a Kellovy cesty se nečekaně zkříží a než si to stačí uvědomit, stanou se oba součástí cizích plánů na ovládnutí vrtkavé magie i ostatních Londýnů.
Kell je velmi přemýšlivý hrdina, trápí se vlastní tajemnou minulostí a také ho tíží jeho komplikované postavení mága, pašeráka a člena královské rodiny v jednom. Lila oproti němu má pořádně prořízlou pusu a pro strach uděláno, svoji minulost vůbec neřeší a žije přítomným okamžikem. K životu se naučila přistupovat bez iluzí, spoléhá jen sama na sebe a do dobrodružství se vrhá po hlavě a bez přemýšlení. Tahle dvojice je plná protikladů, ale zároveň se výborně doplňuje.
A právě ve vztahu Kella a Lily jsem našla to, proč mě kniha ve výsledku bavila zřejmě víc než by tomu bylo za jiných okolností. Někde v polovině příběhu jsem si totiž uvědomila, že mi bolestně připomínají Tarkovského a Lolu. Pochopitelně ne do všech důsledků, už jen proto, že Kell je docela čestný člověk, což se o Tarkovském říct nedá.  Nicméně jejich slovní potyčky na mě působily dojmem, jako by vycházely z úst mých postav. Na jednu stranu to bylo velmi milé zjištění, na tu druhou to trochu zabolelo, protože moji hrdinové navěky zůstanou uvěznění „jen“ ve fanfiction povídce.
V. E. Schwab se podařilo zdařile vybudovat zajímavý a neotřelý svět v podobě tří paralelních království. Do nich dosadila sympatické a dobře vykreslené postavy (a bylo jich tak akorát), přidala pár zvratů a pořádnou porci magie. Pro ty, co jako já neholdují romantice, to pravé ořechové. I když co se týče téhle stránky příběhu – obávám se, že v pokračování na ni stejně dojde.
Přesně tak – jedná se o první díl ze tří, přesto má Temnější tvář magie uzavřený děj. Na konci však zůstává pár zajímavých otázek, které pokračování jistě dříve či později zodpoví. Samotný příběh je poněkud primitivní a polovinu zvratů jsem dokázala předem odhalit, nicméně doporučuji ho těm, co s fantasy začínají, nebo se k ní jako já vrací po delší době, nebo prostě těm, co hledají něco méně komplikovaného. Zdejší pravidla, zákonitosti, vztahy a postavy si zapamatujete velmi snadno. Nečekejte světoborný příběh, který se zařadí ke klasice fantasy, spíš jen takové milé povyražení za dobrodružstvím, které si zejména od druhé poloviny s Lilou a Kellem užijete.
Druhý díl pod názvem Setkání stínů, vychází v češtině ještě letos. Zřejmě si ho koupím a během pár večerů velmi ráda přečtu, ale neočekávám, že by mi autorka vyrazila dech.


Hodnocení: 3,5 / 5

You May Also Like

5 Comments

 1. Hmm, to vypada zajimave. Pokud to doporucujes, tak si to asi taky prectu :) A naprosto souhlasim, ze obal dela knihu. V obchode vzdycky sahnu na knizku, ktera me jako prvni zaujme obalem. Ale ne vzdycky me pak zaujme i pribeh te knihy :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Což je největší škoda! Mrzí mě, když je obálka skvělá a obsah děsný. A naopak je to ještě horší - občas kolem skvostů procházím moc dlouho, protože mi obálka nic neříká. :) Je to opravdu lehčí fantasy, ale určitě potěší!

   Vymazat
  2. Presne, mam stejny problem. A cist si obsah kazde knihy se mi taky nikdy nechce, abych nasla tu spravnou, ktera by me bavila :D

   Vymazat
 2. Sice jsem tuhle knihu nečetla, ale mám co říct k tvrzení, že ´obálka dělá knihu´. Jsem docela vášnivý čtenář, ale jsem taky vybíravá a často trpím tím, že nevím, co bych měla číst. V takovém případě je skvělé zajít do knihkupectví/knihovny a náhodně vybrat knihu, která člověka zaujme obálkou nebo názvem. Tenhle postup mě zatím nezklamal, i když je fakt, že jsem to zkoušela jen dvakrát. Jednou jsem objevila mého dnes už milovaného Toma Robbinse (tady sehrál roli název, kniha se jmenovala Parfém bláznivého tance - miluju parfémy a tanec :D). Podruhé jsem takhle našla knihu Budovatelé říše od Borise Viana, což je dnes už taky můj oblíbenec. Tehdy mě zaujala právě obálka, byla v podstatě minimalistická, ale právě tou výjimečnou jednoduchostí mi padla do oka.
  Takže i když obálka tak úplně nedělá knihu (obsah je pořád důležitější), mnohokrát právě ona rozhoduje o tom, jestli se člověk vůbec začte. Proto by se grafici měli mnohem víc snažit. Možná se jen špatně dívám, ale stejně mám dojem, že je to poslední dobou dost bídné :/ - Vic

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš jistě pravdu. :) Dělám to docela podobně. Prostě se ve volné chvíli poflakuju po knihkupectví a beru do ruky náhodně knížky, co mě zaujmou. V pořadí - obálka - název - anotace. Když tahle trojka funguje, otevřu první stranu a začtu se. Když to funguje nadále, kupuju. :) Jako čtenářka jsem teda dost pokrytecká a náročná.
   Jako autor s tím docela bojuju. Vím, jak je těžké zaujmout okamžitě. Jenže wattpad je v tomhle ještě dost zrádný. Drtivá většina lidí anotace vůbec nečte...

   Vymazat