Jak si vybrat muziku podporující fantazii

by - února 19, 2017


Poslouchat, nebo neposlouchat hudbu, když píšete? Podporuje muzika vaši představivost? Nebo vás při přemýšlení spíš ruší? To je myslím dost individuální otázka, na kterou existuje tolik odpovědí, kolik je autorů. Každý potřebujeme k psaní docela jiné prostředí. Někdo se soustředí v absolutním tichu, někdo ze sebe dostane to nejlepší uprostřed bitevní vřavy se zápisníkem na koleni. Pokusím se odpovědět sama za sebe.
A jak jste možná očekávali, i moje odpověď se různí. Jednou ano, podruhé ne.
V drtivé většině případů patřím k těm, kterým mnohem víc prospívá absolutní ticho. Zavřu se u sebe v pokoji, zabalím se do deky, uvařím si zásobu čaje, zapnu notebook a dám se do toho. Jenže občas se nás doma sejde až příliš moc a díky hluku se nedokážu soustředit, jak bych potřebovala. V takových případech přijdou na řadu sluchátka a snaha přehlušit bráchovu zálibu v technu (ne vážně, to snad ani není druh hudby...).
Jak jsem už několikrát zmiňovala, strašně ráda při psaní poslouchám filmové soundtracky. Soustředím se na melodii a pocity, co ve mně vyvolává. Text mě většinou prostě ruší: začnu se jeho významem a moje vlastní slova na papír skáčou čím dál obtížněji. Ovšem, jsou i čestné výjimky, které mi naopak pomohly překonat nějakou událost, nebo podpořily moji představivost a schopnost vyjádřit se k věci.
Obecně bych však vztah mezi procesem psaní a hudbou rozdělila na dva samostatné body.

 • I. FÁZE: PŘÍPRAV
Ať už sedím nad vznikající osnovou kapitoly, nebo si rozepisuju hrubý děj do několika kapitol, v téhle fázi poslouchám muziku nejvíc. A řadím sem i okamžiky, kdy například sedím v autobuse se sluchátky v uších a zdánlivě nepracuju: to je totiž nejčastější omyl. Pokaždé (bez výjimky), když poslouchám muziku, moje fantazie jede na plné obrátky. V hlavě se mi odehrává nespočet libovolných příběhů, které můžou i nemusí s MJMK souviset, ale hudba je ve mně prostě vyvolala a už je mám s ní navěky spojené. Děláte to taky? Že si v hlavě během písničky přehráváte nějaké scénáře? Ať už o vás samých, nebo o vašich postavách. Dodnes mám seznam písní, které jsou s MJMK úzce spojené a při jejich poslouchání vidím konkrétní scény. V mnoha případech byste mi nevěřili a dost možná byste ani nepochopili můj výběr, ale vysvětlovat myšlenkové pochody, které jsem při poslouchání měla, je dost obtížné.

 • II. FÁZE: PSANÍ
V tomhle případě už většinou zůstávám jen u soundtracků. Někdy dokola poslouchám jeden song, který vystihuje celou kapitolu, někdy pasuje jen ke konkrétní scéně a ke zbytku poslouchám něco jiného (nebo taky nic). Občas se najdou výjimky, kdy mi dokola hraje celý soundtrack, ale zřídkakdy se mi opravdu líbí celý a navíc při jeho poslouchání začnu přemýšlet i nad jinými příběhy podle nálady a to celý proces začne zdržovat. V 70% procentech případů mám ale při psaní ráda opravdové ticho. Hrobové nejlépe, aby na mě nikdo nemluvil. Na druhou stranu, spoustu věcí jsem napsala i za dost bojových podmínek: v přeplněném autobuse, na přednášce, v hlučné redakci novin - a taky to fungovalo. Takže moje rada zní: záleží jen na vás a vaší aktuální náladě.

Snad abych vás pobavila, nebo vám přiblížila, o čem mluvím, nahodím vám playlist posledních měsíců, který mě v menší či větší míře doprovázel při psaní. Některé písně se mnou byly krátce (jednu kapitolu, jednu scénu), některé podle mě vystihují kus MJMK. Ale všechny už mám svým způsobem spojené s dějem.


Kaleo - Way Down We Go
'cause they will run you down, down till the dark
Yes and they will run you down, down till you fall
And they will run you down, down to the core
Yeah so you can't crawl no more

Čestná výjimka mezi hudbou beze slov. A je to právě ten kousek textu výše, co tenhle song dělá mojí TOP skladbou v přehrávači za poslední měsíc. Myslím, že krásně vystihuje situaci, ve které se některé z mých postav právě vyskytují. A mám teď na mysli především Lolu, Lauru a Emily, kterým text sedne jako ulitý. Obávám se, že se ještě dlouho té melodie nezbavím. A vlastně je mi to jedno.

Wardruna - Algir - Togntale


Tohle je trochu podfuk, omlouvám se. Tuhle píseň poslouchám, když myslím na jednu konkrétní postavu, o které nemůžu blíž hovořit, aniž bych nevyzradila kus spoilerů. Každopádně se velmi citelně dotýká samotného finále MJMK.

Trevor Morris - An Uncertain World (Vikings OST)


(Jo, bystří odhalí, že jsem divák seriálu Vikingové)
Až příště půjde Andrej, nebo Lola, nebo kdokoliv do Podzemí, vzpomeňte si na tenhle song. Dost často je totiž doprovází.

Hozier - Arsonist’s Lullaby All you have is your fire,
And the place you need to reach
Don't you ever, tame your demons,
Always keep them on a leash...

To je pochopitelně Andrej. Ne, neptejte se mě proč. Já to nedokážu popsat, ale pouštím si ji často, když si potřebuju připomenout, co všechno udělal, a co se mu přihodilo, než se objevil v našem příběhu.

Johnny Cash - Hurt


Beneath the stains of time
The feelings disappear
You are someone else
I am still right here
What have I become,
My sweetest friend?
Everyone I know goes away
In the end

Johnny Cash je moje srdcovka, kterou mi nikdo nikdy nevymluví. Při psaní MJMK jsem se ho naposlouchala víc než dost, ale tahle jednoznačně vévodí.

Rupert Gregson-Williams – Duck Shoot (The Crown OST)Jestli jste ještě neviděli minisérii The Crown o počátcích Alžběty II. na trůnu, vřele doporučuju. A až tak učiníte, věřte, že si zapamatujete nejen tuhle melodii, ale častokrát si na MJMK vzpomenete, protože hádky mezi Elizabeth a Philipem zní jako ty mezi Emily a Viktorem. Výjimečná mladá žena ve výjimečné pozici, která musí obětovat rodinu pro blaho lidu.

Evey Reborn - Dario Marianelli (V for Vendetta OST)Masterpiece mezi melodiemi, ke kterým se strašně ráda vracím. Poslechněte si to několikrát, soustřeďte se na tóny a popusťte uzdu fantazii.

Twelve Titans Music - Dust and lightPokud píšete fantasy, sci-fi nebo podobný typ literatury, doporučuju tvorbu Twelve Titans Music, Immediate Music, X - Ray Dog nebo jinou hudební společnost, jejíž činnost se zaměřuje na tvorbu podkresové hudby k filmovým upoutávkám a trailerům. Nikdy nesáhnete vedle!

Lorde - Everybody Wants to Rule the WorldWelcome to your life
There's no turning back
Even while we sleep
We will find you
Acting on your best behavior
Turn your back on Mother Nature
Everybody wants to rule the world

Huba, kterou při psaní poslouchám, je různorodá. A všechna by se sem ani náhodou nevešla, namátkově vám vypíšu pár televizních a filmových soundtracků, kterých se ráda držím, třeba mezi nimi najdete favorita:

 • The Girl on Train
 • Inception 
 • Pride and Prejudice
 • Broadchurch
 • The Crown
 • The Hour
 • Le Conseguenze dell'Amore
 • The Social Network
 • Gravity
 • Peaky Blinders
 • Queen of the Damned
 • Doctor Who
 • Harry Potter
 • a mnoho, mnoho dalších...

You May Also Like

2 Comments

 1. Mam to stejne, ze kdyz posloucham nejake pisnicky pres sluchatka, tak se mi v hlave zacnou obevovat ruzne scenare :D
  Par let zpatky kdyz jsem hrala RPG hry a obcas se snazila napsat nejaky ten pribeh, tak jsem spis preferovala ticho, ale taky jsme mela par vyjmecnych chvilek, kdy jsem si pustila nejakou hudbu. Vetsinou nejakou romantiku :D
  A nakonec jsem se rozhodla, ze se teda pokusim o nejaky svuj pribeh, tak uvidime jestli se neco za ty roky zmenilo a nebo zustanu u ticha :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ticho mě nutí psát rychleji, mám pocit. :) Ale někdy zase hudba pomůže najít ta správná slova! Jak říkám, je to hodně o náladě a o textu samotném. Například při psaní diplomky jsem musela mít opravdu hrobové ticho, s hudbou jsem se nesoustředila.

   Vymazat