Jak se učím (ne)shipovat

by - února 10, 2017

Varování: Následující článek vyzrazuje část děje 50. kapitoly III. dílu MJMK. Pokud jste ji ještě nečetli, může vám zkazit čtenářský zážitek. Tak to honem napravte, a sem se vraťte později!


K čtení dnešního příspěvku doporučuji tematickou skladbičku, která vlastně vyjadřuje všechny mé pocity, co se pokouším na následujících řádcích shrnout.
Začneme pěkně zostra. Znáte tzv. tři zákony fandomu?
Spousta autorů a čtenářů fanfiction tvorby se ohání následujícími třemi pravidly, které je třeba akceptovat, pokud chcete být součástí jakéhokoliv fandomu. Já osobně je považuju za úsměvná – ne snad proto, že by nebyla pravdivá, ale proto, že vůbec žijeme ve světě, kde se kvůli něčemu takovému vůbec musí pravidla sepisovat. Vážně tohle každého normálního a slušného fanouška nenapadne? Každopádně si myslím, že jsou ta pravidla sama o sobě hrozně útočná – stvořená lidmi, co mají potřebu vehementně bránit svoji tvorbu (nebo svá oblíbená fanouškovská díla) a střílí vlastně stejně silnými slovy jako ti, kterým se narušování kánonu nelíbí. Osobně tedy tyhle samozvané zákony beru s velkou rezervou, ale uznávám, že je na nich velký kus pravdy.

První zákon fandomu
Don’t Like; Donť Read
Jinými slovy – fanouškovská tvorba zachvátila především internet a sociální sítě. Kde jinde by se mohla šířit? A jednoduchým pravidlem virtuálního světa je, že stačí chvilka pečlivého vyhledávání a najdete téměř všechno. Takže se před vámi otevírá nekonečný prostor možností. Narazíte tu na cokoliv, co si vaše fanouškovské srdce vysní a chorá hlava vymyslí. Pochopitelně i na to, co se líbí jiným a vám z toho můžou hrůzou stát vlasy na hlavě. Jenže vás nikdo nenutí, abyste přečetli dvě stě kapitol podprůměrné Dramione povídky, která jde suverénně proti kánonu, hrubek je v ní jako hub po dešti a vyjadřovací schopnosti autora jsou na úrovni mentality horského trolla. Nelíbí se vám to? Fajn, někomu jinému zřejmě ano. V takových případech je vhodné povídku zase zavřít a poklidně odejít o dům dál.

Druhý zákon fandomu
Your Kink Is Not My Kink
Jednoduše řečeno – každému se líbí něco jiného, nečekaně. Není na vás, abyste určovali, co je autorům dovoleno tvořit. Fanfiction tvorba je naprosto svobodná. Pokud někdo uznává za vhodné napsat povídku o tom, jak se lord Voldemort přidal v baletnímu souboru a tančil v Moskvě Labutí jezero, je to jen jeho volba. Není na vás, abyste byli strážci fandomu a kráčeli v naleštěné zbroji svůj milovaný svět bránit. Já například nečtu slash povídky. Kdysi dávno jsem jich pár otevřela (a to údajně tenkrát ty nejlepší, co internet nabízel), ale prostě jsem jim nikdy nepřišla na chuť. A to je v pořádku: stejně jako to, že někdo nečte pro změnu zase nic jiného.

Třetí zákon fandomu
Ship And Let Ship
A teď jsme se dostali k tomu, proč jsem tenhle článek vlastně začala. Většina (jestli ne úplně všechny) fandomy jsou o shipování. Shipovat můžete postavy, které k sobě měly v kánonu blízko, ale koneckonců můžete shipovat i ty, co se třeba v dané knize (filmu, seriálu) ani nesetkali. Kouzelné, což?  Existuje stejné množství shipů, jako je fanoušků, a možná i víc. Tady v podstatě neplatí žádná pravidla. Můžete mít OTP, můžete mít pár, který vás už jen při letmém pomyšlení nutí ke zvracení nebo skoku z astronomické věže.


Nemáte právo dohlížet na autorovo shipování a přesvědčovat ho, aby nepsal něco jiného, než co se líbí vám. Jen to, že vám nějaký konkrétní ship připadá problematický nebo popírá váš vysněný OTP, ještě neznamená, že je špatný nebo zvrácený. Nepřísluší vám pronásledovat autory kvůli jejich shipům, nepřísluší vám žádat je (vydírat, vyhrožovat smrtí), aby nevytvářeli žádná další díla o těchto shipech. To já jen ta pro pobavení, samozřejmě.
A tím se dostáváme k mojí tvorbě. Jestli existuje opravdu konzervativní fanoušek, který nerad popírá kánon a sebemenší změna mu způsobuje téměř psychikou újmu na zdraví, jsem to já. Je to smutné, ale je to tak. Většinou u mě nepochodíte s tvorbou, která jde úplně proti kánonu a je nemyslitelná (bye bye Drarry, Snarry, Dramione a jim podobné shipy). Tuhle tvorbu tedy jako čtenář nevyhledávám a jako autor ji ani nepíšu.
Za poslední rok na wattpadu jsem si však nemohla nevšimnout, že drtivá většina čtenářů v komentářích reaguje především na shipy a jejich možný vznik. Většina z vás jsou tedy romantické duše, co potřebují k ději nějakou tu romantiku a na konci mít nejlépe všechny roztříděné do dvojic, aby mohli šťastně ruku v ruce vykročit do západu slunce. Pokud jste dočetli opravdu do aktuální kapitoly III. části, víte, že jsem v tomhle ohledu děsná.


Jistě, I. část MJMK přetéká romantikou a de facto je jen a jen o vztazích. Bylo mi čtrnáct, ruku na srdce: nepolíbená, jistě nešťastně zamilovaná do spolužáka, potřebovala jsem si vypsat srdíčko a dopřála si řádnou dávku romantiky. A pak tu máme II. část, kde nechám 2/3 textu všechny čekat na okamžik, kdy se Emily a Viktor políbí. Víte, co je na tom to nejhorší? Že jsem to nenatahovala záměrně. Prostě mě nenapadlo, že to potřebujete mít černé na bílém. Vždycky mě pak překvapí, kolik lidí se po touhle kapitolou ozve s komentáři typu „No konečně...“ nebo „Čekal/a jsem na to tak dlouho!“. Jsem v tomhle opravdu nemožná, protože sama jako čtenář nevyžaduju romantickou zápletku. Naopak – ve většině děl mi vlastně překáží a je mi na obtíž, protože odvádí hrdinovu pozornost od „podstatnějších věcí“ (jako je vyřešení záhady, dopadení sériového vraha, převzetí velení v gangu...).
Čím se dostáváme k bodu, který mě trochu mrzí. Vždycky jsem ráda, když někdo dočte až do epilogu II. části. Opravdu mě to těší. Koneckonců dělá to do tohoto okamžiku 88 kapitol. To je slušná nálož. Nevyžaduju, aby se dotyčný vyjadřoval k ději, nebo k tomu, jak se mu povídka líbí (nejspíš ano, jinak by ji snad dávno zavřel a opustil). Nicméně mě rozesmutní, když se mi dostane reakce ve stylu „Hm, ale Draco a Laura měli skončit spolu“.


To je všechno...? Opravdu některé zajímá jen tohle? Jisté postavy neexistují, protože skončily dobře, nebo jsou mrtvé? Jiné zápletky nevyvolaly patřičnou zvědavost? Opravdu jde jen o ten jeden pitomý ship, co nedopadl? Možná dělám z komára velblouda, ale mám potom pocit, že moje práce není dostatečně dobrá. Věřte, že vím, proč jsem epilog napsala tak, jak jsem ho napsala. Možná vás to překvapí, ale všechno má svůj účel. A co víc – je to moje fanfiction, takže i kdybych se rozhodla, že se Draco promění v bílého králíka, co odskáče pryč ze scény, nezabráníte mi v tom.
Čímž se dostáváme ke třetí části. Přiznávám se, že si občas se svými čtenáři pohrávám, abych viděla reakce v přímém přenose. A jako vzorek mi poslouží opět Laura.
Drtivá většina čtenářů ji na začátku III. části shipuje s Dracem, protože se to logicky nabízí. Draco se po dvaceti letech vrací zpátky do Anglie, setkají se a každému je jasné, že některé city ani po letech ještě nevymizely. K zajímavému obratu přichází okolo dvanácté kapitoly, kdy se oficiálně potvrdí, že otcem Eileen je Severus. A najednou tu máme nový ship. Jsou tu tací, kteří by Snapeovi rádi dopřáli šťastný konec a vidí ho právě po boku Laury, protože mají společnou minulost a dceru. V komentářích se vytvoří dva tábory: bojovníci za Drauru, která k sobě prostě patří od začátku, a zastánci Saury, kteří ve většině případů vyloženě Draca nesnáší, nebo ho nepovažují za vhodného partnera.


Nicméně stačí pár dalších kapitol, kdy se ukáže, že mezi Laurou a Severusem je jen dobré přátelství, jejich společné scény na okamžik vymizí a zbyl nám už jen Draco, který získává podporu zejména ve chvíli, kdy se dozví o Nikolaos. RIP, Saura.
A máme tu druhý úkol Turnaje a z pozadí přichází Anthony Bale. A shipová válka se rozjede nanovo od chvíle, kdy se ukáže, že ve většině scén vystupuje právě s Laurou. Pravda, má to trochu těžší než jeho předchůdce, protože je téměř vzápětí podezřelý ze spiknutí, nicméně své fanoušky si získává (z bývalých Saura bojovníků a nevymírajících odpůrců Draca).
Není fér, abych se k tomu vyjadřovala nějak detailně. Všechny ostatní informace by se už daly považovat za spoilery. Nicméně je pro mě velmi zajímavé sledovat, jak reagujete.
A protože jsem vypočítavá mrcha, dělám to vlastně celou dobu i s ostatními shipy. Vím, jaké jsou ty vaše nejoblíbenější.


Od Eileeniných narozenin vzrostla základna fandů Elbuse, která se kapitolu za kapitolou rozšiřovala a Druhý úkol dodnes patří k nejkomentovanějším kapitolám jen kvůli nim. Připravovala jsem se na ten okamžik celou dobu a od začátku jsem ho plánovala, takže jak rostly prosby, musela jsem se ovládat, abych nevykřikla: „Už to bude, vydržte!
Téměř po každé kapitole se ozve někdo, kdo prosí za Lolu a Andreje. Je logické, že právě z téhle dvojky děláte ship – už jen proto, že ti dva netráví skoro žádný čas bez sebe a je těžký k nim dosazovat někoho dalšího. Nijak mě to nepřekvapuje, abych byla upřímná. A pečlivě hledám větu, jak vám odpovědět, abych nenaznačila vůbec nic. Tedy žádnou z možných variant. A nějak tu větu nenacházím. Prostě... počkejte si.
A konečně se dostáváme k našim benjamínkům – vítám na palubě Scorose fandy. Jediný ship, který jste měli možnost celou dobu ovlivňovat. Ten jediný nebyl vymyšlený, naplánovaný ani jistý. Psala jsem je tak, jak jste reagovali vy a tady máte výsledek. Snad vás uspokojil! Já jsem nadšená maximálně a těším se, co je čeká dál!Co jsem vlastně chtěla tímhle článkem říct: nejspíš to, že jsem jeden z těch nejhorších autorů, co se shipů týče. MJMK není primárně o milostných vztazích, je především o těch rodinných a přátelských. A než se dostaneme k nějakému polibku, stojí mě to spoustu úsilí a jsem u toho rudá jako nebelvírská vlajka. Takže si toho važte!
Na závěr očekávávaná otázka: Jaký je váš oblíbený ship?

You May Also Like

16 Comments

 1. Scorose na 100% ��

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haha, to je sweet! :) A je to proto, že jinde shipuješ Dramione? Jen se ptám - všimla jsem si toho jevu. Lidi, kteří jsou zklamaní, že nevyšlo Dramione v kánonu, shipujou jejich děti. Jsem jen zvědavá. ;)

   Vymazat
 2. Jak postupně zjišťuju, asi mám zkrátka potřebu v každém příběhu nějaký ten ship mít. :D V tom tvém je to jistojistě Scrorose, Elbus, Edly (Ehm, Ed a Lily :D), Draura, Laura/Bale (přestože vím, jak si to protiřečí), vždycky jsem taky fandila Emily a Viktorovi ♥ (a byla jsem celá bez sebe, když se konečně políbili!) stejně tak si nemůžu pomoct a občas vidím něco mezi Lolou a Andrejem :D O I. části ani nemluvím. Tam jsem shipovala všechny páry (včetně Angely a Reguluse):D Nejspíš to mám zkrátka v krvi. :D Ale právě to, že všechny ty románky tak natahuješ, než k nim doopravdy dojde, je super :D Protože tvoje příběhy nejsou jenom o vztazích (přiznejme si, že většina ff je založena právě na tomhle), ale jde v nich o víc. Tvoje příběhy miluju. Ať už plné lásky (nebo kofeinu), nebo ne! MJMK mi k srdci přirostlo víc, než si umíš představit! <3

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky mockrát! :)
   ♥ Každý jednotlivý ship, co jsi napsala, mě nepřekvapuje. Ani ty, co si protiřečí, ani ty, co jsou méně běžné... Hihi. :)
   Tak snad nejsem chronický "natahovač". :D To bych velice nerada! Jen se snažím být realistická a občas je toho prostě moc (zvlášť ve III. části) a člověk se snaží nějak udržet všechny zápletky svěží a atraktivní, a tak jsou vztahy občas stranou a vzniká dojem, že to trvá.

   Vymazat
 3. Taky většinou netrvám na romantické zápletce. Ale jsou místa, kam právě takové zápletky patří, a svět HP je rozhodně jedním z těch míst. Když jsem HP knihy četla, byla jsem malé tele, vyjevené z každé pusy, která na stránkách proběhla. A právě při čtení HP nebo fanfiction se do té doby tak trochu vracím. Proto jsem se tak přiblble usmívala, když se Rose a Škorpík poprvé políbili. Jako by se ve mně znovu probudila ta malá, relativně nevinná holka, která se tenkrát tak chichotala při legendárním ´bylo to mokré´ :D V MJMK tedy milostné zápletky nevyžaduju, ale tak trochu očekávám - zvlášť když se věnuješ bradavickým puberťákům. Jsem ale ráda, že jimi děj není zahlcen. Opravdu by to mělo být o něčem jiném, než s kým Laura nakonec skončí.
  Každopádně mám taky pár svých vytipovaných párů. V současné době mě okouzlila představa Eda s Lily (ta má určitě schopnost zkrotit divochy zabudovanou v genech, však je to vnučka Molly a Lily). Ale například šťastný vztah Loly a Andreje si představit nedokážu, i když je oba miluju. Ale já přijmu cokoli, co napíšeš, když to bude dávat smysl :) Vic

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U psaní Scorose polibku jsem se chichotala i já, jako malá! ♥ Nicméně to asi bylo tím, že jsem byla upřímně ráda, že k němu konečně došlo. Zatím největší radost ve III. části mi však udělal polibek Eileen a Albuse, na ten jsem se těšila ze všech nejvíc a zatím ho nic nepřekonalo. I když mám jednu scénu, kterou jste ještě nečetli (a skoro do samého konce číst nebudete) a ta mi vykouzlila stejný úsměv na ksichtě, ač není tak romantická, jak by se mohlo zdát na první čtení. Na tu se obzvlášť těším.
   Jistěže se romantika nabízí, když jsem s teenagery v jedné škole, hormony se bouří... ale snažím se to udržet v mezích. Tedy, mají i důležitější věci na práci, než se zavírat do přístěnků na košťata (i když u Edwarda by se o tom dalo polemizovat)...

   Vymazat
 4. Ja jsem zrovna ten typ ctenare, ktery proste potrebuje v pribehu nejakou tu milostnou zapletku i kdyby jen jednu. Nejak mi prijde, ze laska k zivotu patri, takze by mela byt i soucasti nejakeho pribehu. Ale samozrejme, kdyby v MJMK zadna milostna zapletka nebyla, tak by mi to vubec nevadilo, protoze jsi to napsala tak dobre a s tak super zapletkou, ze jakmile prectu prvni odstavec uz neumim prestat cist. A to at uz je v dane kapitole nejaky ship nebo vubec zadny! :)
  Muj oblibeny ship byl vzdycky Emily a Viktor, a ted se pridal i Elbus. :) Nikdy jsem vsak moc nefandila Dracovi a Laure :/ Nevim uplne cim to je, ale nejak mi k Laure nesedel. Ted me vsak zaujal Bale, tak jsem zvedava jestli u me zvitezi jako ten pravy pro Lauru :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak úplně bez milostných zápletek by tahle FF ani nešla. :) Dovedu si však představit žánr, kde není třeba, ale o tom asi někdy jindy a jinde. ;)
   Nicméně já bych měla být nestranný soudce a nestavět se otevřeně na žádnou stranu, co se týče Laury, která chudák zůstala uvězněná v jakémsi mnohoúhelníku, aniž by chtěla. Každopádně Emily a Viktor - to je srdcovka snad nás všech. :)

   Vymazat
 5. upřímně nevím,ale odzačátku jsem chtěla mít spolu Draca a Lauru. taky Elien a Albus jsou spolu sladcí. Tohle je můj názor a nikomu ho nevnucuju

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A já mám třeba OTP, který by se nikdy nenaplnil a nikdy jsem ho ani nenapsala, ani nenaznačila, protože se nehodil. :)) Jinak bych ráda vyhově všem fandům, ale některé shipy se vzájemně prostě vylučují a občas se stane, že se neshodneme. Tak si počkejme na konec!

   Vymazat
 6. Shipy. Tak nejak jsem zpocatku nechapala, ale od toho mam pubertalni deti, aby mi vyznam toho slova vysvetlily. A tak si uvedomuju, ze automaticky shipuju. Ve spouste drobnych narazek vidim hned neco vic. A asi hlavne proro, ze to tak skvele pises. Nicmene, je to jen takove koreni, ktere pro me v pribehu nehraje tu hlavni roli. Pro me pises skvele, posledni kapitola MJMK III. me naprosto uchvatila. Tolik lidskych pribehu propojenych, tolik zamysleni... Jooo, fakt dokonaly. A k tomu shipovani zpet: Andrej a Lola - bratr a sestra. I kdyz, taky jsem mela par let takovyho "brachu" :-) matkamisha

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju mockrát! :) Většina narážek je pochopitelně opodstatněných, jinak bych to nešlo, ale někdy lidi mají tendenci hledat tam, kde nic není. Jsem ráda, že se poslední kapitola líbila. Díky tomu mám pak dobrý pocit, že se to vážně vyplatilo, všechna ta dřina a koneckonců i ta pauza a všechno.

   Vymazat
 7. Článok čítam s menším oneskorením, tak hádam to nevadí :) Môj najobľúbenejší? Ťažko povedať, od začiatku zbožňujem Siriusa a Selene, mám rada aj Emily a Viktora. Z novej generácie určite Elbus a Scorose ❤ Bez toho by to nebolo ono :D K Laure mi nesadol ani Draco, ani Severus. Ale Bale, to už je iná káva a podľa mňa ten k Laure patrí :)
  Úprimne, Lolu a Tarkovského si neviem predstaviť ako pár. Dobrí kamaráti, to áno, ale pár? Skôr nie ako áno :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych se ráda vyjádřila k tomu, jak s tebou souhlasím nebo nesouhlasím... Nicméně nemůžu, abyste neřekli, že spoileruju. :)) Takže jen taktně mlčím a prozradím, že v něčem se shodneme. ;)

   Vymazat
 8. mě by zajímalo, jaký je tvůj OTP v HP světě. Protože já jsem pověstná tím, že můj OTP je divný, skoro nikoho by nenapadl a jak jsem na to vlastně přišla. :D Jestli nám ho ovšem chceš říct :) (mimochodem, můj OTP je Harry/Tonks)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem docela konzervativní čtenář a beru to tak, jak to je v kánonu - tedy příjmu všechno, co napíše autor. Alespoň co se týče Harryho světa. Jinak jak jsem vzpomínala v článku, shipování je to poslední, co mě na knihách baví... :) Takže žádný skandál nečekejte!
   Mým oblíbeným OTP je Bill a Fleur a potom Harry s Ginny. Přiznávám, že mě docela baví představa Lenky a jednoho z dvojčat Weasleyových... ale to by asi bylo odsouzeno k záhubě. :D

   Vymazat